verze pro slabozraké

zvětšit písmo

Za Kopečkem 353, Žamberk, 564 01
Tel: +420 465 612 111
E-mail: albertinum@albertinum.cz
Datová schránka: nvnkgsg

Albertinum, Odborný léčebný ústav, Žamberk
Příspěvková organizace Pardubického kraje
118 let (1905 - 2023)

Nacházíte se na stránce:O násLaboratořeLaboratoře dříve

Laboratoře dříve

Od roku 1922 byla v Odborném léčebném ústavu Albertinum provozována laboratoř.

 

Zprvu šlo o čistě mikrobiologickou laboratoř zaměřenou na diagnostiku tuberkulózních bacilů, postupně se její činnost rozšiřovala i na další mikroby. K tomu také záhy přibyla biochemie a hematologie jako součást komplexní diagnostiky a monitorování nemocných hospitalizovaných v Albertinu. Ještě před válkou se  laboratoř stala důležitou součástí provozu léčebny.

 

V 80. letech min. století laboratoř dále rozšiřovala své spektrum vyšetření a postupně narůstaly počty vzorků i od ambulantních pacientů - jak z vlastních ambulancí (plicní, alergologie, psychiatrie), tak od pacientů praktických lékařů a ambulantních specialistů různých oborů ze širokého spádového území.

 

V roce 2010 mění pojišťovny svou strategii úhrad v oblasti laboratorních služeb a laboratoře po celé republice musí přehodnotit svou další existenci. Vyvstává nutnost spojovat laboratoře ve větší celky, aby byly ekonomicky i personálně schopné dalšího provozu.

 

Proto na začátku roku 2011 začala jednání mezi OLÚ Albertinum a Orlickoústeckou nemocnicí, a.s. o spojení hematologických, biochemických a mikrobiologických laboratoří.

laboratoře dříve
Zpět